Dünyada Lobicilik Faaliyetleri

Lobicilik, çok uzun zamandır aşina olduğumuz, fakat tam olarak nasıl çalıştığı ve ne işe yaradığını bilmediğimiz bir kavramdır. Dünyada lobicilik faaliyetleri, çok kapsamlı ve programlı bir şekilde uygulanmaktadır.

Lobicilik Tarihi

Dünyada Lobicilik FaaliyetleriLobicilik kelimesi ilk olarak ABD’de ortaya çıkmıştır. ABD senato ve kongre üyelerini, kendi grup çıkarlarına göre etkileyebilmek amacı güdülür. Kongre salonunun lobi ve koridorlarında, bu amaç doğrultusunda görüşmeler yapan çıkar ve baskı gruplarının üyelerinin yaptığı bu faaliyetler genel olarak lobicilik olarak adlandırılmıştır.

Dünyada Lobicilik Faaliyetleri

Tüm dünya ülkelerinin aktif lobicilik faaliyetleri olmayabilir. Genel olarak lobicilik faaliyetleri ABD üzerinde dönmektedir. Belli başlı birkaç güçlü ülke, ABD kongre ve senato üyeleri ile kendi ülke ve/veya gruplarının çıkarları doğrultusunda lobicilik faaliyeti yürütmektedirler. Bunun dışında, eski sömürgeci ülkelerin, diğer başka ülkelerde de lobi grupları bulunabilmektedir.

ABD’de Lobicilik Faaliyetleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde lobi faaliyetleri, özel ilgi alanlarının, genellikle avukatlar gibi iyi bağlanmış profesyonel savunucuların işidir. Birleşik Devletler Kongresi gibi karar alma organlarındaki özel yasaları tartışmak için kullandıkları ücretli faaliyetleri açıklar. Gazeteciler ve Amerikan halkı tarafından olumsuz bir ışık altında görülür. Tartışmalı bir olgudur, bunu bir tür rüşvet veya haraç olarak tanımlayan bazı eleştirmenler bulunmaktadır.

Lobicilik, takip edilmediği takdirde, hapis cezası da dahil olmak üzere cezalara yol açabilecek kapsamlı ve genellikle karmaşık kurallara tabidir. Lobi faaliyetinin etkinliği, anayasaya karşı korunan özgür konuşma olarak mahkeme kararları ve hükümetin şikayetlerin telafisi için dilekçe vermesinin bir yolu olarak yorumlanmıştır.

Lobicilik Örnekleri

Yabancı ulusların ABD’nin dış politikasını lobicilik yoluyla ya da lobi örgütlerini doğrudan ya da dolaylı olarak destekleyerek etkilemesi mümkündür. Örneğin, 2016 yılında, Tayvanlı yetkililer, başkan adayı Donald Trump ile Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-Wen arasında tartışmalı bir telefon görüşmesi yapmak için Amerikalı senatör-lobici- Bob Dole’u işe aldı. Silahlanma hakları savunan ABD merkezli bir lobicilik grubu olan Ulusal Tüfek Derneği’ne bakalım. Rus cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in on yıldan uzun süren bir sızma çabasının hedefi olduğunu söyleyen Putin, Putin’in seçimlere yardım etmek için NRA aracılığıyla nakit para cezası aldığını iddia etti. Donald Trump’ın  Katar, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Trump yönetimi ve Kongresi’ni kazanmak için yoğun bir lobi kampanyası düzenlediğine dair haberler de var.

Çıkar Grubu ve Baskı Grupları  ve Lobicilik Faaliyetleri Örnekleri yazılarımızı da okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir